Co jíst při Colo Vada Plus?
Jídelníček k detoxikační kůře Colo Vada Plus
V průběhu programu Colo-Vada Plus se doporučuje dodržovat dietu, která obsahuje:
Obiloviny – rýže, pohanka, jáhly, špalda, kamut, kroupy, rýžové těstoviny ideálně vše v bio kvalitě atd.
Kaše z jáhel, pohanky, ovsa nebo quinoi na vodě, lze použít instantní kaše NOMINA bez přidaného cukru, sladidel, mléka a konzervantů
Ovesné vločky (Müsli) - pozor na směsi v obchodech, které obsahují cukr, čokoládu a ořechy! Raději si namíchejte doma svoje vlastní Müsli!
Zeleninové vývary (např. mrkev, celer, petržel, zázvor atd.) a polévky na vodě bez masoxu a brambor
100% čerstvé ovocné a zeleninové šťávy – nejlépe odšťavněné doma a ředěné s vodou v poměru 1:1, ovocné a zeleninové smoothies
Ovoce: citrusy např. pomeranče, mandarinky, citróny, grepy a pomelo, dále ananas, fíky, kiwi, meloun, meruňky, nektarinky, borůvkya atd.
Sušené ovoce bio v malém množství – bez cukru a nesířené, dýňová a slunečnicová semínka atd.
Vařené a dušené ryby (pstruh, mořská štika, atd.) – připravované na vodě
Zakysané nízkotučné výrobky – kefír nebo bílý jogurt
Zelenina dušená, vařená i syrová – mrkev, celer, červená řepa, cuketa, okurka, oloupaná rajčata, lilek, hlávkový salát.....
Zeleninové a ovocné saláty – do zeleninových salátů lze přidat lžičku kvalitního olivového oleje nebo sójovou omáčku
Ochucujte pouze kvalitní přírodní sójovou omáčkou bez konzervantů (např. Shoyu, Tamari), česnekem, čerstvými bylinkami a kořením (bazalka, fenykl, kopr, kmín, tymián, oregano, libeček, skořice, zázvor, hřebíček), citrónem, pravým domácím medem.
Bylinkové čaje – lépe jednodruhové, např. máta, meduňka, heřmánek popř. zelený čaj bez obsahu kyseliny citrónové. Pozor, zelené čaje obecně snižují tlak, který během Colo-Vada Plus klesá!
Obilná káva bez obsahu kofeinu – pokud máte pocit, že bez šálku kávy to prostě nejde.
Můžete si dát oběd v restauraci, ale vyberte si zeleninové saláty bez zálivek. K dochucení použijte pouze olivový olej, citrón nebo nízkotučný jogurt a bylinky. (Objednat si můžete i rybu se zeleninou. Upozorněte obsluhu na Vaši dietu a požádejte o přípravu ryby na vodě nebo v alobalu a ochucení pouze bylinkami (bez soli.)
Nesmí se používat tyto potraviny:
Produkty živočišného původu jako maso, salámy, sýry, mléko, mléčné výrobky, vajíčka, uzeniny. (dopřát si můžete pouze ryby)
Chléb, pečivo, cukrářské výrobky, brambory, sladkosti.
Nepijte kávu, uvidíte, že po detoxikační kůře už na ní ani nebudete mít chuť. Některým našim klientům se to stává. Po očistě mizí chutě na nezdravé potraviny.
Nepoužívejte cukr, běžnou sůl/menší množství mořské soli je možné/ dochucovadla, konzervy, konzervanty, nic trvanlivého.
Sůl a Colo Vada Plus? Solit ano nebo ne? Info zde.
Nepijte sycené nápoje, perlivou vodu, minerálky, černý a ovocný čaj, alkohol.
Nekuřte!!!
Pokud užíváte nějaké chemické léky a nemusíte je nutně užívat, doporučujeme je vyloučit během očisty např:antikoncepci.
O kávě a kouření píši i zde, doporučuji přečíst. Lepší samozřejmě bez kávy.
SKVĚLÁ NOVINKA, ke každé Colo Vadě Plus brožurka s recepty. Lze ji zakoupit i samostatně.
Recepty:
Rizoto zeleninové. Jáhly se zeleninou. Chlebové placičky. Rajská omáčka zdravěji.
Koprová omáčka z cuket. Fazolky v pikantní omáčce. Nastrouhané jablíčko s mákem
Lahůdková zeleninová omáčka. Dušená zelenina s rybou. Salát z květáku a rajčat.
Pohankové rizoto, bez vaření.
Další doporučení k jídelníčku:
Tip:Ryby doporučuji pouze vařit, nebo dusit se zeleninou. Lepší bude pokud ji nebudete jíst s žádnou přílohou (rýže, jáhly….a pod) Není to samozřejmě podmínkou, ale vyzkoušejte sami. Uvidíte, že po rybě se zeleninou bez přílohy se budete cítit lépe než když si dáte rybu i s přílohou. Jednodušší trávicí proces=více energie organismu pro čištění.
Maso potřebuje k trávení kyselé žaludeční štávy, zatímco sacharidy vyžadují štávy zásadité. Dochází pak k neutralizaci těchto štáv a trávení neprobíhá tak jak má. Místo toho nastává kvašení ve střevě a následné potíže:nadýmaní, pálení žáhy, poruchy vstřebávání…)
Na pánev si dejte jen malé množství oleje (jednu malou lžičku) lisovaného za studena v bio kvalitě. Pak přidejte rybu a po chvilce zeleninu. Tu zeleninu, která Vás nenadýmá.
Schodla jsem se s některými klienty, že zelenina, která se doporučuje, jim dělá potíže a naopak ta která se nedoporučuje, tu mohou bez potíží jíst.
Každý jsme jiný, individuální a proto bych raději dala na to, co Vám říká vaše tělo. To, že některé potraviny někoho nadýmají, neznamená, že budou nadýmat vás. Já osobně jsem se v zelenině neomezovala, ani v ovoci.
Zeleninu můžete podusit, uvařit, výborné jsou zeleninové saláty ochucené citrónovou štávou, Ume-octem (prodejny zdravé výživy, drogerie DM), bylinkami(bazalka, tymián,..) Můžete použít i olej v bio kvalitě lisovaný za studena,např:slunečnicový, sezamový, olivový..
Ale, pozor!!!
TIP:Pokud ovoce tak nejlépe ho jezte samostatně.(ovocné saláty s medem, rýžovým sirupem, skořicí, rozinkami)
Ovoce+obilí, maso, zelenina, mléčné výrobky=plyny, špatné trávení
Upřednostňuji naše domácí jablíčka, hrušky, švestky, maliny, borůvky, ale i banán si můžete dát. V létě si samozřejmě dopřejte i melouny, pomeranče, hroznové víno.
V zimním období jsou vhodná česká jablíčka, hrušky a sušené ovoce( meruňky, rozinky, švestky, hrušky, datle, banány ) nejlépe v bio kvalitě (nesířené, bez cukru) Výborné a kvalitní jsou npř. tyto ovocné tyčinky.
Pokud si ráno přivstanete, udělejte si do práce zeleninovou polévku s miso pastou (rýžová, ječmenná) nebo s kvalitní sójovou omáčkou Johsen Shoyu (prodejny zdravé výživy, drogerie DM) Tato výborná ochucovadla používejte běžně, neobsahují žádná chemická barviva a konzervanty. Jsou vyrobeny přírodní fermentací. Polévku si dejte do termosky, není vhodné ji ohřívat. Zelenina by se nikdy ohřívat neměla, stává se pak kyselinotvornou. Prostě uvařit a sníst, nebo krátce uchovat v termosce.
Nedoporučují se luštěniny, přiklonila bych se k menšímu množství luštěnin, POKUD JSTE NA NĚ ZVYKLÍ A MÁTE JE PRAVIDELNĚ VE SVÉM JÍDELNÍČKU/ červená čočka, fazole, cizrna..../
Ideálně vždy se zeleninou+ příloha:rýže, jáhly, pohanka…+zeleninový salát s klíčenou pohankou, vojtěškou, čočkou, slunečnicovými semínky….
Důležitý je během Colo Vady pitný režim.Info zde.
Pijte především Corálovou vodu. Dále bylinkové nebo ovocné čaje.Ovocné a zeleninové štávy, vždy čerstvé, pokud máte odšťavňovač.
Zakysané výrobky: kefíry, nízkotučný jogurt. Opět pozor, je lepší s ničím nekombinovat, jen tak proběhne zdravé trávení.
Hodně energie vám dodají i tyčinky od Corál Clubu, je tam sice kombinace ovoce i s ořechy, ovesnými vločkami a pod, ale občas si jí dát můžete.
Přidávám ještě recepty mé kamarádky, které jsem trošku upravila:
Kaše (kroupová, pohanková, jahelná) – na vodě.
Kroupová kaše z krup – lámanky – menší kousky – vařila jsem s majoránkou, kmínem a zastříkala sojovou omáčkou shoy, pro chuť jsem přidala buď dušenou mrkev nebo pár sušených hříbků (dole jsem houby vyřazené, ale já dala fakt jen 4 plátečky–navonět…ala vánoční Kuba…
Pohanková kaše – přivést k varu, pak stáhnout na minimum ohně nebo dát na 50 st.ů do trouby nechat dotáhnout (babičky dávaly do peřin…) navrch jsem dělala dušenou zelenou cibulku a k tomu vařenou červenou řepu, opět dochucení – sušené bylinky – nejen majoránka, ale i bazalka, provensálské koření, oregáno a slanost jsem doháněla ještě tou sojovkou shoy
Jáhlená kaše – tu nejčastěji na sladko s ovocem (pokud chcete použít obiloviny na sladko tak užívejte raději pouze jáhly-nejlepší stravitelnost) – nejprve 2-3x propláchnout odměřené množství horkou vodou, pak teprve, až se odplaví kalná voda dát vařit s trojnásobným množstvím vody,(zkuste je uvařit v domácí jablečné štávě, jsou výborné, nebo v rýžovém mléce (mají ho v DM drogerii v bio kvalitě-je tekuté, nepoužívejte sušené) ) aby byly jáhly pěkně změklé, lahodné na kaši, dále pak med a vždy jinou kombinaci sušeného ovoce – jednou nesýřené meruňky, jednou švestky, datle atd. na dochucení kromě medu jsem ještě používala koncentrovanou jablečnou šťávu – je také bez konzervačních látek. Pokud si uvaříte jáhly v jablečném moštu, nemusíte už ji ani sladit, posypejte i skořicí,namočenými mandlemi kvůli lepší stravitelnisti.
Nad rámec uvedeného jsem ještě pro změnu vařila i polentu – tj. kukuřičná krupice s vodou – vymíchat jako „krupicovou kaši“, ale trvá to déle a trochu to prská – je potřeba na malém plameni a stát u toho. Nemusí to prskat !!!
Dejte nejlépe polentu (předvařená kukuřičná krupice) do malého hrnce a zalijte potřebným množstvím vody. Hrnec pak dejte do většího hrnce s vodou a s poklicí. Polenta se vám uvaří v páře a nemusíte jí míchat ani se Vám nepřipálí. Můžete takto vařit i jiné obiloviny.