Fosfor (P)

Kyselost/zásaditost: Kyselinotvorný

Potravní zdroje:

Přítomen skoro ve všech potravinách, zejména v luštěninách, semenech, obílí, houbách, mrkvi, ořechách, mandlích, celozrnných výrobcích a sušeném ovoci.

Zdroje toxicity:

Maso, mláto, střevní zplodiny a odpad, těžba fosfátů, mýdla, fosfátové přísady v perlivých nápojích apod.

Využití v těle:

Fosfor je nezbytný pro vápenatění kostí (85 procent tělesnéhofosforu je uloženo v kostře). Působí v řadě enzymatických pochodů včetně metabolismu. Kontroluje činnost většiny hormonů a mnoha vitaminů. Podílí se na metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin. Organické fosfáty jsou součástí všech buněčných struktur a řady jejich funkcí.

Fosfor je obsažen v adenosintrifosfátě (ATP), což je vlastně jakási buněčná „elektrárna". Podílí se na oxidaci cukrů kvůli tvorbě ATP, na vývoji kostí, zubů, krve, mozku, na růstu vlasů a na metabolismu tuků a sacharidů. Transportuje mastné kyseliny.

Nedostatek:

Způsobuje osteoporózu, bolesti v kostech a jejich špatnou tvorbu, prolapsy, únavu, podrážděnost, chabý růst, křivici, přecitlivělost kůže, nechutenství, hubnutí a celkovou vyčerpanost, oslabuje paměť a tkáně.

Dlouhodobé a nadměrné užívání nevstřebatelných antacidů, přílišná konzumace limonád a konzervovaných a zpracovaných potravin vedou k přílišnému hromadění fosforu.

Toxicita:

Fosfor je toxický jen výjimečně. Příznaky otravy mohou zahrnovat křehkost kostí zaviněnou úbytkem vápníku (osteoporóza), záchvaty, nepravidelný tep a dušnost.

Z knihy:Zázračná detoxikace Robert S. Morse